Previous Seasons

2017 – 2018

2016 – 2017

2015 – 2016

2014 – 2015

2013 – 2014

2012 – 2013

2011 – 2012

2010 – 2011

2009 – 2010

2008 – 2009

2007 – 2008 (Web Archive)

2006 – 2007 (Web Archive)

 

Season Schedules

1957     –    1958                                

Obernkirchen Children’s Choir

Vronsky and Babin

Ozan Marsh

Mildred Dilling

1958     –    1959                                            

Theodor Uppman

Zeitlin

Mata & Hari

Concerto Festival

1959     –    1960                                          

Whittemore & Lowe

Manhattan Orchestra

Cothran

The Chanticleers

1960     –    1961                             

Indianapolis Symphony Orchestra

Leonard Rose

Dorothy Maynor

Parsons & Poole

1961      –    1962                            

Indianapolis Symphony Orchestra

Ludwig Olshansky

Serenaders Male Quartet

Pilar Gomez & Company

1962     –    1963                             

Indianapolis Symphony Orchestra

Columbus Boys Choir

Gold & Fizdale

Beverly Bower

1963     –    1964                                

The Robert Decormier Singers

James Oliver Buswell

The Barrs

Mildred Miller

1964     –    1965                             

Indianapolis Symphony Orchestra

William Warfield

David Bar-lllan

The Rondoliers

1965     –    1966                                       

The Decormier Singers

Netherlands Chamber Orchestra

L. Pennario

Mattawilda Dobbs

1966     –    1967                             

Indianapolis Symphony Orchestra

Whittemore & Lowe

Michael Rabin

First Chamber Dance Quartet

The Golden Curtain Quartet

1967     –    1968                                                

Robert Merrill

Phillipe Entremont

Beaux Arts Trio

Men of Song

1968     –    1969                      

Goldovsky Grand Opera Theater – Carmen

The Marlowe Twins – Jeffrey & Ronald

The Revelers

The Tipton Trio

1969     –    1970                             

Indianapolis Symphony Orchestra

National Ballet of Canada

Lee Luvisi

Edmund Karlsrud

1970     –    1971                             

Indianapolis Symphony Orchestra

Bayanihan Phillipine Dance Company

Thomas Schumacher

Three on Broadway

1971      –    1972                                   

Israel Chamber Orchestra

Vronsky & Babin

Lee Evans Trio

Helen Vanni

1972     –    1973                             

Indianapolis Symphony Orchestra

Obernkirchen Children’s Choir

Longstreth & Escosa

Robert DeGaetano

1973     –    1974                                 

Belgrade Chamber Orchestra

New York Theatre Ballet

Ferrante & Teicher

Jorge Morel Duo

1974     –    1975                                        

Hungarian Folk Ballet

Claude Frank

Erick Freidman

Texas Boys Choir

1975     –    1976                                              

Peter Nero Trio

Music From Marlboro

llana Vered

Catherine & Josephine Malifitano

1976     –    1977                                        

New Christy Minstrels

Stecher & Horowitz

Orpheus Trio

New York Vocal Arts Ensemble

Joffrey II Ballet

1977     –    1978                                   

Czechoslovakian Folk Ballet

George Shearing Quintet

Patricia Corbett

The New York Brass Quintet

1978     –    1979             

Indianapolis Symphony Orchestra with Ruth Laredo

The Aspen Soloists

Theodor Uppman

Ballet Folclorico Nacional

1979     –    1980                                    

Bob Crosby & the Bobcats

Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan

Susann McDonald

Virginia Eskin

1980     –    1981   

Rostal & Schaefer – Pianists

Toccatas & Flourishes

Yehuda Hanani – Cellist

Roger Wagner Chorale

1981      –    1982                                 

Jury’s Irish Cabaret of Dublin

Cecile Licad

Harvey Pittel Trio

Keith & Rusty McNeil

1982     –    1983                       

Eastern Opera Theatre – Barber of Seville

Liona Boyd

Hudgens & Howard

Escosa & Pinkerton

1983     –    1984                             

The Singing Boys of Pennsylvania

Empire Brass Quintet

Thomas Lorango

Jennifer Jones

1984     –    1985                                               

Mihaela Martin

The Tamburitzan Folk Ensemble

Earl Rose

1985     –    1986                               

New York Light Opera Company

The Leonid Hambro Quartet of Pianos

The Panocha String Quartet

Percussion 80

1986     –    1987                                       

Leland Chen – Violinist

The New Christy Minstrels

Toccatas & Flourishes

Spiro Malas – Bass-baritone

1987     –    1988                                  

Colorado Children’s Chorale

Leonid Kuzmin

Royale Trio

John Gary & Friends

1988     –    1989                   

The Paul Kuentz Chamber Orchestra of Paris

Susan Powell

Carroll McLaughlin & Bill Marx

Lincoln Mayorga

1989     –    1990                                    

The New Christy Minstrels

Broadway Marionettes – A Christmas Carol

Klara Wuertz – Pianist

Martin Chalifour – Violinist

1990     –    1991                                               

London Brass

The Rondoliers

Markham & Broadway

Virtuosi Wind Quintet

1991      –    1992                                     

New York Theatre Ballet

New York Sextet

Mac Frampton Trio

Weekley & Arganbright

1992     –    1993                                    

Vienna Strauss Ensemble

Broadway Celebration

Ware-Patterson Duo – Flute & Guitar

Irina Chukovsky – Pianist

1993     –    1994                                    

The Russian State Chorus

An Evening with John Bayless

Robert Bonfiglio Ensemble

Bill Schustik

1994     –    1995                                            

Edmond Karlsrud

Malinova Sisters – Pianists

Eroica Trio – Piano, Violin, Cello

Khenany – Folk Ensemble

Carl Peterson – Scottish Singer

1995     –    1996                                     

David Allen Wehr – Pianist

Kyoko Saito – Soprano

Monumental Brass Ensemble

Xavier Cugat Orchestra

1996     –    1997                                   

The Nevada Dance Theatre

Aram Basmadjian – Organist

Terrence Farrell – Guitarist

Arthur Woodley – Bass

1997     –    1998                       

Eric & Michele Grossman – Violin & Piano

Neal & Leandra – Vocalists

Max Morath – Ragtime Man

Bulgarian Childrens Choir

1998     –    1999                                  

The New York Theatre Ballet

Joe Burgstaller

Debbie Gravitte – Vocalist

Martin Chaljfur

1999     –    2000                        

Richard Morris & Hector Olivera – Organs

Alborado Ensemble

Dale Gonyea – Singing Pianist

The Joe Trio

2000     –    2001                                         

Tim Noble – Baritone

Richard Glazier – Pianist

Bailey & Dinnerstein – Cello & Piano

Gus Giordano Jazz Dance Chicago

2001      –    2002                                        

James Lent – Pianist

Chinese Golden Dragon Acrobats

Wood’s Tea Co

Boston Brass

2002     –    2003                                 

Dancing on Common Ground

Trio Veronezh

Antonio Pompa Baldi

Wood’s Tea Co

Elisabeth Von Trapp

2003     –    2004                                           

Robert Post – Mime

Singing Hoosiers

Manhattan Rhythm Kings

I. U. Baroque Orchestra

John O’Connor

2004     –    2005                                         

Artie Shaw Orchestra

Alpin Hong

Vega String Quartet

Westwind Brass from San Diego

Chinese Golden Dragon Acrobats

2005     –    2006                                                   

The Coats

Festival of Four

St. Petersburg Ballet

Paratore Brothers

Quattetto Gelato (Hoosier String Players)

2006     –    2007                                                 

The Platters

Puttin’ on the Hitz

Bay Street Brassworks

Time for Three

Alexandre Moutouzkine

The United States Navy Band Sea Chanters

2007     –    2008                                               

On Broadway!

Davide Cabassi

Fiesta Folklorico

Quattrocelli

Harry James Orchestra

2008     –    2009                                           

American Jukebox

Dale Gonyea

Pavlo

Pianafiddle

Jade Simmons

Side Street Strutters

2009     –    2010                                           

Red Hot Hollywood

Chapter 6

Rudolf Budginas

Sherry Kloss

Hunt Family Fiddlers

Daniel Rodriguez

2010     –    2011                                    

Great American Songbook

Legacy of Floyd Cramer – Jason Coleman

Eric Himy

John Davidson

Bronn and Katherine Journey

Dallas Brass

2011     –    2012                                              

American Spirit

Sean Jones

Anita Chen

Edgar Cruz

Mark Masri

Chinese Acrobats of Hebei

2012     –    2013                                   

Ricky Nelson Remembered

Yana Reznik

Prima Trio

Side Street Strutters

The Abrams Brothers

A Far Cry Chamber Orchestra

2013     –    2014

Back on Broadway

The Gothard Sisters

The Diamonds

Yang & Olivia Liu

Tom Gustin Big Band

The Unexpected Surfer Boys